Kathleen Roberts Scholarship:
2019 Benjamin LaRiccia
2018 Nadya Makay
2017 Adrian Welcheck
2016 Alexa Dunn
2015 Ben Koerber
2014 Sydney Dunn
2013 Lukas Miller
2012 Justin Smialek
2011 Tricia Conti

Brian Simkovitch Scholarship:
2020 Alexis Fiolek
2019 Karly McKenrick
2018 Karlie Musich
2017 Kaylee Buziewicz
2016 McKenzie Miller
2015 Rylie Bolt
2014 Sydney Dunn
2013 Rachel McDonald
2012 Sarah Burnside
2011 Brittany Straw

Award for Outstanding Character and Integrity:
2020 Cassandra Carr
2019 Haven Dinges
2018 Taylor Zampogna
2017 Amy Simkovitch
2016 Sara Adamaszek
2015 Sierra Nicholes
2014 Sydney Dunn

Girard School District Foundation Ambassador Scholarship:
2020 Evan Lockett & Madeline Luxon
2019 Karly McKenrick & Lena Mitcho
2018 Josephine Hughes & Jacob Wilczynski
2017 Emma Oas & Kyle Zampogna
2016 Marah Zitalone & Quinton Kooken
2015 Muriel Hook, Tyler Youschack and Alex Hughes
2014 Sydney Dunn

Mina George Scholarship:
2020 Kerri Rich & Jacob Brooks
2019 Kyrstyn Jacobs & Johnathan “Blake” Essman
2018 Korin Bartlett & Corey Zimmer 2017 Adrianna Guianen & Jacob Wetzel
2016 Ryan Metzler
2015 Esther Ridel and Gage Rieger
2013 Cody Kmecik & Marisa Wills
2012 Kevin Miller & Katerina Konnerth
2011 Kyrsten Fox & Josh Begandy

Girard/Lake City Chamber of Commerce Scholarship:
2019 Megan Koma
2018 Elizabeth Wahlenmayer
2017 Jordan Stancil
2016 Alexis Dudas
2015 Devon Welcheck
2013 Kelsea Griffiths
2012 Jamie Buie

Lee Ann Griffiths Scholarship
2019 Kira Ackerman
2018 Nadya Makay
2017 Morgan Davenport
2016 Devin Nelson
2015 Bailey Snodgrass

Bev Miller Scholarship
2020 Wesley Partch
2019 Annelise Hansen
2018 Hannah Klemm
2017 Lauren Esper
2016 Amber Brown
2015 Rylie Bolt

Brandon Charles Roney Memorial Scholarship
2018 Caleeann Blarr
2017 Camryn McCall

Class of 1965
2018 Elizabeth Wahlenmayer
2017 Ashlie Gariepy, Alexis Mellesh-Connors, & Justin Richter
2016 Celeste Makay

The Iszkula Family Scholarship
2020 Vanessa Nolan & Cassandra Carr
2019 Abigail Treusch & Trevor Jones
2018 Mari Holben & Dominic Criscionne

The Steven McKenrick Memorial Scholarship
2020 Sydney Wetzel
2019 Kailee Rictor
2018 Tim Lehman

The Joe and Lois Legnasky Scholarship
2019 Ian Heitman

The Rebecca Kuzma Widdecombe Scholarship
2020 Emily Wahlenmeyer
2019 Alexis Nicholes

The Bob Dunn Memorial Scholarship
2020 Kerri Rich
2019 Leah Hardy

The Donna Marasco Memorial Scholarship
2020 Vanessa Nolan

The Richard G. Payne Scholarship in Memory of Isabel Foye
2020 Nathan Jones

The Brook Tolbert Memorial Scholarship
2020 Kasey Short

The Elsie Andrzejczak Memorial Scholarship
2020 Elaina Lawson

The Carol M. Nass Memorial Medical Scholarship
2020 Evan Lockett

Class of 1966
2016 Amber Bowen, Kara Dobson, Nicholas Fails, Paige Luciano, and Celeste Makay

Siemen’s STEM Scholarship:
2016 Quinton Kooken
2015 Ryan Musich
2014 Shelbi Daniels
2013 Brent Fenstermacher

Elk Valley Garden Club Scholarship:
2016 Katherine Snyder
2015 Sierra Nicholes
2014 Savannah Brown
2013 Heather Bendure
2012 Leslee DiFucci

Class of 1968
2015 Samantha Dunar

Al Cole Scholarship:
2015 Alex Cronin
2014 Kassidy Michalski
2013 Ryan Barlow

Brandon Nicosia Scholarship:
2012 Suzanne Simkovitch

 

Click here to view this year’s recipient page.

Supporting Girard’s Future Leaders Donate